O nás

Our story

Snažíme se být nejlepší opravnou v Brně. 

Společnost Doctor-Motor byla založena Romanem Trnkou s jedním cílem, dát řidičům Brna lepší možnost údržby a oprav vozidel. Příliš často slyšíme o neetických autoservisech, které opravují pouze proto, aby dosáhly zisku. Roman se rozhodl změnit tuto pověst nabídkou kvalitních oprav a přátelských služeb.

Jsme hrdí na naši práci a ukazuje se to. Každý člen rodiny Doctor-Motor dává zákazníka na první místo. Naše poctivost, integrita a kvalita práce jsou důvodem, proč tuto práci milujeme.


We strive to be the best repair shop in Brno.

Company Doctor-Motor was founded by Roman Trnka with one goal in mind, to give Brno drivers a better option for vehicle maintenance and repairs. Too often we hear about unethical auto repair shops that want to make a profit only. Roman decided to change that reputation by offering high-quality repairs and friendly service.

We take pride in our work and it is already visible. Every member of the Doctor-Motor family puts the customer first. Our honesty, integration and quality of work are the reason we love this work.